• جستجو بر اساس
  غار گربه پلنگ
  توضیحات :

    این غار در مجاورت جاده اخلمد واقع گردیده و از قابلیت‌های گردشگری برخوردار است.

  روستای گُرُوه
  توضیحات :

    این مکان در فاصله نزدیکی با روستاهای دلمی و میریجگان و آبگاهی واقع گردیده و خانه های آن از نوع پلکانی و کوهپایه‌ای می باشد.

  روستای کاهو
  توضیحات :

    روستای ییلاقی کاهو دارای چندین رودخانه و مناظر طبیعی است که گردشگران زیادی از طبیعت آن بهره می برند.

  روستای انتیشش
  توضیحات :

    این روستا با رودخانه جاری، آبشار و دیگر جاذبه‌های گردشگری در فاصله 43 کیلومتری شهر چناران و 8 کیلومتری بقمچ قرار دارد.

  روستای رادکان
  توضیحات :

    رادكان در فاصله 75كيلومتري شمال غربي شهر مشهد مقدس واقع گرديده است. اين منطقه در دامنه‌هاي جنوبي سلسله جبال هزارمسجد و در حاشيه دشت كشف‌رود قرار دارد. اگر بخواهيم به رادكان سفر كنيم بايد 15كيلومتر بعد از شهر چناران از جادة اصلي اين شهر به سمت قوچان در قسمت شمال، جاده فرعي آسفالته‌اي را كه 9كيلومتر طول دارد طی طریق کنیم به شهر حكايت‌هاي تاريخ و سرگذشت‌ها، رهنمون مي شويم.

  روستای اخلمد
  توضیحات :

    این منطقه در 17کیلومتری جنوب غربی شهر چناران در جوار روستای اخلمد قرار گرفته است. دره نه چندان عریض اخلمد، با دیواره‌های سنگی بلند و پوشش گیاهی متراکم در کف همواره خالق مناظری بدیع یوده است. در انتهای این دره آبشاری با شکوه جریان دارد که بسیاری از گردشگران از میان آن عبور نموده تا از این آبشار رفیع و زیبا دیدن کنند. یکی از این آبشارها 23متر ارتفاع دارد که در سال بیش از 300هزار گردشگر خارجی عمدتاً عرب و بیش از 500هزار گردشگر ایرانی از آن بازدید می کنند. همچنین مقام معظم رهبری به صورت موقت در یکی از منازل روستا اقامت داشته اند. روستای زیبای اخلمد به عنوان منطقه نمونه گردشگری مصوب شده و منظر آبشار و طبیعت آن ثبت آثار ملی شده است.

  روستای دولت آباد
  توضیحات :

    روستای دولت‌آباد در فاصله ۵۰کیلومتری غرب شهر مقدس واقع شده است و از نظر تقسیمات کشوری جزو بخش گلبهار شهرستان چناران می باشد. روستای دولت آباد دارای آب و هوای کوهستانی، رودخانه دائمی (به طول بیش از ۳۰کیلومتر که از ارتفاعات بینالود و قله شیرباد سرچشمه می گیرد)، دریاچه سد دولت آباد، باغات سرسبز و دشت‌های زیبا ارتفاعات بکربا پوشش گیاهی (به خصوص گیاهان داروئی)، احداث پیست اسکی شیرباد (تنها پیست اسکی شرق کشور) در ارتفاعات دولت‌آباد، نزدیک‌ترین و سرسبزترین مسیر صعود به قله شیرباد و نزدیک بودن به مشهد مقدس، مورد توجه مجاوران، زائران، گردشگران، ورزشکاران، و… می باشد. این روستا قدمتی بیش از ۱۰۰۰سال داشته که نام قدیمی آن گلشن آباد بوده بعد به خرم دره و سپس به دولت آباد تغییر نام یافته است.

  روستای اسجیل
  توضیحات :

    اسجیل یكی از روستاهای زیبا و ییلاقی حاشیه شمالی كوه‌های بینالود است كه در حدود ۴۰كیلومتری شمال غربی مشهد واقع شده است. به خاطر موقعیت قرارگیری این روستای كوهپایه‌ای كه در دره‌ای زیبا و سرسبز قرار گرفته دارای آب و هوایی مفرّح می‌باشد. شاید به جرأت بتوان ادعا نمود كمتر جای خراسان دارای این گونه آب و هوای نشاط‌‌آور است. در مورد وجه تسمیه اسجیل اظهار نظرهای فراوانی شده بعضی به آن واژه اِسگِل برخی اِسگیل و عده‌ای اسجیل گفته‌اند. در حال حاضر به زبان محاوره‌ای اهالی روستا آن را اِسگِل و از لحاظ نوشتاری به آن اسجیل می‌گویند. بعضی از عوام معتقدند كلمه اسجیل در حقیقت (اِسگِل) بوده و به معنی مكانی است كه از خشت و گل بنا شده است.

  روستای ییلاقی فریزی
  توضیحات :

    این روستا در دامنه بینالود بخش گلبهار شهرستان چناران قرار دارد. اغلب کوهنوردان و گروه توریسم ورزشی برای صعود به بینالود از مسیر اصلی این روستا استفاده می نمایند. این روستا به لحاظ تولید عسل و کیفیت محصول در استان خراسان رضوی دارای رتبه اول می باشد.

  غار پرده رستم
  توضیحات :

    این پدیده طبیعی در شهرستان چناران در محور گردشگری روستاهای جمعاب آبقد و فریزی واقع شده و از جمله جاذبه‌های طبیعی و گردشگری شهرستان چناران به شمار می رود. غار پرده رستم دارای دیوارهایی زیبا و دیدنی است و در زمره غارهای آهکی به شمار می آید.

  دره و آبشار اخلمد
  توضیحات :

    این منطقه در 17کیلومتری جنوب غربی شهر چناران در جوار روستای اخلمد قرار گرفته است. دره نه چندان عریض اخلمد، با دیواره‌های سنگی بلند و پوشش گیاهی متراکم در کف همواره خالق مناظری بدیع یوده است. در انتهای این دره آبشاری با شکوه جریان دارد که بسیاری از گردشگران از میان آن عبور نموده تا از این آبشار رفیع و زیبا دیدن کنند. یکی از این آبشارها 23متر ارتفاع دارد. همچنین منزل اسکان موقتی مقام معظم رهبری در این روستا واقع شده است. این منطقه به تازگی تحت عنوان منظر طبیعی اخلمد در فهرست آثار طبیعی کشور به ثبت رسیده است.


  صفحه قبلی  نمایش صفحه   از 1 صفحه بعدی
سایر شهرستان ها
ورود به پنل
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق