• جستجو بر اساس
  غار گربه پلنگ
  توضیحات :
     این غار در مجاورت جاده اخلمد واقع گردیده و از قابلیت های گردشگری برخوردار است.
  روستای گُرُوه
  توضیحات :
     این مکان در فاصله نزدیکی با روستاهای دلمی و میریجگان و آبگاهی واقع گردیده و خانه های آن از نوع پلکانی و کوهپایه ای می باشد.
  روستای کاهو
  توضیحات :
     روستای ییلاقی کاهو دارای چندین رودخانه و مناظر طبیعی است که گردشگران زیادی از طبیعت آن بهره می برند.
  روستای انتیشش
  توضیحات :
      این روستا با رودخانه جاری، آبشار و دیگر جاذبه های گردشگری در فاصله 43 کیلومتری شهر چناران و 8 کیلومتری بقمچ قرار دارد.
  شهر گردشگری گلمکان
  توضیحات :
     گلمکان با آب و هوایی معتدل و باغ های وسیع، در 45 کبلومتری مشهد و 30 کیلومتری شهر چناران و در کوهپایه های بینالود قرار گرفته است. وجود چشمه سبز باستانی در 16 کیلومتری جنوب گلمکان و استقرارگاه های تاریخی قدمت سکونت در گلمکان را به قبل از اسلام می رساند. شاهنامه، نزهته القلوب، مطلع الشمس ... نیز از رونق این دیار در دوره اسلامی حکایت می کنند. این منطقه در زمان شاه عباس صفوی، به دلیل وجود گل و گیاه فراوان به « گلمکان » تغییر نام یافت.  
  دریاچه مصنوعی گلبهار
  توضیحات :
      دریاچه مصنوعی گلبهار با وسعتی حدود 5/4 هکتار در پارک 15 هکتاری سنجاقک احداث شده است. در اطراف دریاچه، فست فود، کافی شاپ، لمکده، رستوران، قایق رانی پدالی و موتوری، بیگ بال، اسکی روی آب و همچنین رینگ دوچرخه سواری ... قرار دارد. همچنین حضور دسته ها و گروه های پرندگان کوچ کننده در فصول مختلف سال، زیبایی این دریاچه را بیشتر می کنند.
  روستای رادکان
  توضیحات :
     رادكان در فاصله 75 كيلومتري شمال غربي شهر مشهدمقدس واقع گرديده است. اين منطقه در دامنه هاي جنوبي سلسله جبال هزارمسجد و در حاشيه دشت كشف رود قرار دارد. اگر بخواهيم به رادكان سفر كنيم، بايد 15 كيلومتر بعد از شهر چناران از جادة اصلي اين شهربه سمت قوچان در قسمت شمال، جاده فرعي آسفالته اي را كه 9 كيلومتر طول دارد، طی طریق کنیم به شهر حكايت هاي تاريخ و سرگذشت ها، رهنمون مي شويم .براساس كاوش ها و يافته هاي باستان شناسي و با توجه به شرايط اقليمي مناسب و حاصل خيز بودن خاك، وجود رودخانه دائمي و چشمه ساران فراوان و ييلاق هاي مفرح در حدود 4 هزار سال و به قولي هفت هزار سال قبل زندگي اجتماعي و مدني در اين منطقه شكل گرفته است. منطقه رادكان همواره پر رونق و مورد توجه حكومت گران و امراء بوده است و برپايي زندگي اجتماعي در رادكان موجب شكل گيري و تحكيم شالوده هاي فرهنگي گرديده است. رادكان در دوران باستان و دوره اسلامي يكي از شهرهاي مهم توس بوده و همچنين بنا به برخي از نوشته هاي قديمي توس نام ناحيه اي از خراسان بزرگ كه مركز آن " رادكان "بوده و در اين ناحية 70هزار نفر جمعیت داشته است. برخي هم رادكان را تا قبل از سلطه مغول مركز خراسان دانسته اند و پس از برافتادن حکومت ایلخانان در ولایات مختلف و تسلط و حاکمیت دولت سربداران مدت ها تحت حکومت امرای این دولت شيعه مذهب در خراسان بوده است. مرغزار يا النگ رادكان چمنزاري طبيعي بوده كه به سرسبزي و زيبايي به بهشت خراسان شهرت داشته و محلي براي شكار و تفريح و نيز محل همايش ها، تجمع و آموزش هاي نظامي و ارتش حكام و پرورش اسب بوده و رودخانه مهم  كشف رود از داخل آن مي گذشته است.
  روستای اخلمد
  توضیحات :
     این منطقه در 17 کیلومتری جنوب غربی شهر چناران در جوار روستای اخلمد قرار گرفته است. دره نه چندان عریض اخلمد، با دیواره های سنگی بلند و پوشش گیاهی متراکم در کف همواره خالق مناظری بدیع یوده است. در انتهای این دره آبشاری با شکوه جریان دارد که بسیاری از گردشگران از میان آن عبور نموده تا از این آبشار رفیع و زیبا دیدن کنند. یکی از این آبشارها 23 متر ارتفاع دارد که در سال بیش از 300 هزار گردشگر خارجی عمدتاً عرب و بیش از 500 هزار گردشگر ایرانی از آن بازدید می کنند. همچنین مقام معظم رهبری به صورت موقت در یکی از منازل روستا اقامت داشته اند. روستای زیبای اخلمد به عنوان منطقه نمونه گردشگری مصوب شده و منظر آبشار و طبیعت آن ثبت آثار ملی شده است.
  روستای دولت آباد
  توضیحات :
     روستای دولت آباد در فاصله ۵۰ کیلومتری غرب شهر مقدس واقع شده است و از نظر تقسیمات کشوری جزو بخش گلبهار شهرستان چناران می باشد. روستای دولت آباد دارای آب و هوای کوهستانی، رودخانه دائمی (به طول بیش از ۳۰ کیلومتر که از ارتفاعات بینالود و قله شیرباد سرچشمه می گیرد)، دریاچه سد دولت آباد، باغات سرسبز و دشت های زیبا ارتفاعات بکربا پوشش گیاهی (به خصوص گیاهان داروئی)، احداث پیست اسکی شیرباد (تنها پیست اسکی شرق کشور) در ارتفاعات دولت آباد، نزدیک ترین و سرسبز ترین مسیر صعود به قله شیر باد و نزدیک بودن به مشهد مقدس، مورد توجه مجاوران، زائران، گردشگران، ورزشکاران، و…می باشد. این روستا قدمتی بیش از ۱۰۰۰ سال داشته که نام قدیمی آن گلشن آباد بوده بعد به خرم دره و سپس به دولت آباد تغییر نام یافته است.
  روستای اسجیل
  توضیحات :
     اسجیل یكی از روستاهای زیبا و ییلاقی حاشیه شمالی كوه های بینالود است كه در حدود ۴۰ كیلومتری شمال غربی مشهد واقع شده است. به خاطر موقعیت قرارگیری این روستای كوهپایه‌ای كه در دره‌ای زیبا و سرسبز قرار گرفته دارای آب و هوایی مفرّح می‌باشد. شاید به جرأت بتوان ادعا نمود كمتر جای خراسان دارای این گونه آب و هوای نشاط‌ آور است. در مورد وجه تسمیه اسجیل اظهار نظرهای فراوانی شده بعضی به آن واژه اِسگِل برخی اِسگیل و عده‌ای اسجیل گفته‌اند. در حال حاضر به زبان محاوره‌ای اهالی روستا آن را اِسگِل و از لحاظ نوشتاری به آن اسجیل می‌گویند. بعضی از عوام معتقدند كلمه اسجیل در حقیقت (اِسگِل) بوده و به معنی مكانی است كه از خشت و گل بنا شده است.
  چشمه سبز
  توضیحات :
     چشمه سبز و دریاچه مربوطه از جمله اماکن تاریخی و طبیعی منطقه گلمکان بوده  که ریشه در گذشته ها دارد. چشمه سبز در حدود 23 کیلومتری شهر چناران و 50 کیلومتری غرب شهر مشهد در دامنه کوه های به هم پیوسته بینالود قرار گرفته است. از جمله اقدامات صورت گرفته, تهیه طرح مطالعاتی و امکان سنجی منطقه در بستر سازی امکانات گردشگری در منطقه و مسیر دسترسی این چشمه و دریاچه می باشد.
  روستای ییلاقی فریزی
  توضیحات :
     این روستا در دامنه بینالود بخش گلبهار شهرستان چناران قرار دارد. اغلب کوهنوردان و گروه توریسم ورزشی برای صعود به بینالود از مسیر اصلی این روستا استفاده می نمایند. این روستا به  لحاظ تولید عسل و کیفیت محصول در استان خراسان رضوی دارای رتبه اول می باشد.
  غار پرده رستم
  توضیحات :

     این پدیده طبیعی در شهرستان چناران در محور گردشگری روستاهای جمعاب آبقد و فریزی واقع شده و از جمله جاذبه های طبیعی و گردشگری شهرستان چناران به شمار می رود. غار پرده رستم دارای دیوارهایی زیبا و دیدنی است و در زمره غارهای آهکی به شمار می آید.

  دره و آبشار اخلمد
  توضیحات :
     این منطقه در 17 کیلومتری جنوب غربی شهر چناران در جوار روستای اخلمد قرار گرفته است. دره نه چندان عریض اخلمد، با دیواره های سنگی بلند و پوشش گیاهی متراکم در کف همواره خالق مناظری بدیع یوده است. در انتهای این دره آبشاری با شکوه جریان دارد که بسیاری از گردشگران از میان آن عبور نموده تا از این آبشار رفیع و زیبا دیدن کنند. یکی از این آبشارها 23 متر ارتفاع دارد. همچنین منزل اسکان موقتی مقام معظم رهبری در این روستا واقع شده است. این منطقه به تازگی تحت عنوان منظر طبیعی اخلمد در فهرست آثار طبیعی کشور به ثبت رسیده است.

  صفحه قبلی  نمایش صفحه   از 1 صفحه بعدی
سایر شهرستان ها
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق